Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Michał „Michu” Heppner znów w bibliotece

W dn. 13. maja 2022 r., na zakończenie obchodów Tygodnia Bibliotek, zaprosiliśmy mieszkańców do udziału w promocji książki Michała „Micha” Heppnera pt. „Savoir-vivre XXI wieku. Polityka okiem prowincjusza”. Autor opowiadał, ku uciesze zebranych, o swoim dzieciństwie, swych pasjach i zamiłowaniach, pracy pedagoga, ale także przybliżał kulisy powstania tego zbioru felietonów.

 

„Savoir-vivre XXI wieku. Polityka okiem prowincjusza” to zbiór felietonów (według samego autora felieton-ików), które publikowane były na łamach PGD w latach 2013-2020. Wszystkie teksty poruszają tematykę społeczno-polityczną, z uwzględnieniem oceny aktualnej sytuacji w kraju. I o ile teksty polityczne zawierają subiektywne spojrzenie autora na dane kwestie, o tyle w felietonach poświęconych zagadnieniom społecznym autor przedstawia przykłady dobrych zachowań i obyczajów, których znajomość jest co najmniej mile widziana, jeśli nie pożądana. Autor piętnuje także przywary i skłonności Polaków do gadulstwa, obżarstwa, nieznajomości języka ojczystego i jego zasad pisowni, etc.

 

Na spotkanie przybyli rodzina i przyjaciele autora, wszak Michała Heppnera nie sposób nie znać. W gminie Kalisz Pomorski autor mieszka i pracował. Aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym, a jego droga zawodowa przed laty związana była z biblioteką. Po latach Michał Heppner powrócił do biblioteki, chociaż tym razem nie jako jej pracownik, a autor książki.

 

Spotkanie miało bardzo sympatyczny, przyjacielski charakter. Wielu opowieściom autora towarzyszyły salwy śmiechu. Na koniec spotkania były owacje, gratulacje, kwiaty i autografy. Dużo autografów! Autorowi życzymy wielu twórczych inspiracji, bacznego oka obserwatora życia politycznego i wielu wiernych czytelników.

Pozostałe wydarzenia

W ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. zorganizowano zabawę nawiązującą do escape room pt. „Tajemniczy zamek”, w której wzięło udział 11 zawodników – uczniów Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim-  tworzących osobne 3 zespoły. Każdy zespół zmagał się z łamaniem kodów w całkowitej ciemności i samodzielnie. Zespoły podejmowały wyzwanie w innym czasie, na trasie gry nie spotkały się i nie przekazywały sobie informacji.

Powieść przedstawia perypetie życiowe Bruno Janoschka, który od najmłodszych lat, aż po wiek sędziwy, doznaje poczucia krzywdy od osób zaufanych: zdrady i osamotnienia oraz jego wewnętrznej przemiany i próby odkupienia win.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek